Payment with Klarna
Snabb leverans / Säkra betalningar via Klarna

Skulptur, gjutjärn, Morsø, "Jag är redo att ta språnget i mitt livs äventyr"

  • 545 kr
  • 273 kr

"Jag är redo att ta språnget i mitt livs äventyr" Morsø skulptur i gjutjärn med individuellt budskap. En given personlig gåva till någon som budskapet passar in

I lager
Dela
Lagersaldo: 1

"Jag är redo att ta språnget i mitt livs äventyr" Morsø skulptur i gjutjärn med individuellt budskap. En given personlig gåva till någon som budskapet passar in på. 

Höjd: 13 cm

Design av Lene Purkær Stefansen. 

N. A. Christensen grundade 1853 Morsø Jernstøberi på den danska ön Mors i Limfjorden, och 1915 blev han Kunglig Hovleverantör då de första Morsø-kakelugnarna installerades på Amalienborg i Köpenhamn.

Sedan den unge N.A. Christensen startade äventyret med sitt järngjuteri, har innovation, design och bra hantverk varit i fokus för det ikoniska varumärket. Det är värden som präglar alla produkter från Morsø.